
Wraz ze wzrostem temperatury znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowia, a nawet życia.
Przede wszystkim, należy ograniczyć przebywanie na słońcu, a na zewnątrz nosić nakrycie głowy oraz lekką, przewiewną odzież i stosować kremy z filtrem UV. Pod żadnym pozorem nie należy zostawiać dzieci i zwierząt samych w samochodzie. Należy również pamiętać o piciu dużych ilości niegazowanej wody, aby uniknąć odwodnienia organizmu. W dzień warto trzymać zamknięte okna i zasłonięte żaluzje, co pozwoli uniknąć przegrzewania się mieszkania.
Możliwe objawy przegrzania:
• zawroty głowy,
• zaburzenia równowagi,
• nudności,
• przyśpieszona akcja serca,
• stan podgorączkowy,
• majaczenie,
• gorąca i sucha skóra lub obfite pocenie się,
• dreszcze,
• zaburzenia świadomości, w tym utrata przytomności.

Jeśli stwierdzisz, że istnieje zagrożenie dla zdrowia lub życia chorego. Wezwij wykwalifikowane służby ratunkowe, dzwoniąc pod numery alarmowe:
